AİLE TERAPİSİ

Aile ve çift terapisi aile içinde yaşanılan ve çözüm üretmekte yetersiz kalınan sorunlarda ailenin ve çiftin ilişkilerini daha iyi hale getirmek için birlikte psikoterapi almalarıdır. Katılımcılar bazen iki kişi olurken bazen çocuklar ve diğer aile üyelerinin de katıldığı çalışmalar şeklinde olur.


Her ailenin anlaşamadığı, sorun ve çatışma yaşadığı dönemler olur. Çoğu kez sorunlar bir şekilde çözülür ve ilişki devam eder. Temelde mutlu ailelerle mutsuz ailelerin farkı problemleri çözme biçimlerine dayanır. Hiç sorun olmasın pek de gerçekçi bir beklenti değildir. Aile terapilerinde amaç aileyi güçlendirmektir. Çiftler bir birlerini duyup anlar hale geldiklerinde iletişimleri gelişir ve birliktelik daha doyumlu hale gelir. İletişim arttıkça da problem çözme becerilerini geliştirmek mümkün olur.


Hangi nedenlerle Aile Terapisine başvurulur?

Konuşamamak, kök ailelerle ilişkilerde gerekli düzenlemeleri yapamamak ( Kayınvalide, kayınpeder, eşin kardeşi sorunları), cinsel sorunlar ve uzaklaşma, aldatma, boşanma süreci, bütçe yönetimi, ev işleri ve evle ilgili sorumlulukların paylaşımı, çocuklara verilecek bakım ve ortak kararlar genellikle çiftlerin başvuru nedenleri arasındadır.


Sorun ne olursa olsun genelde temel neden yeterince anlatamama ve anlaşılamamanın olduğu iletişim sorunlarıdır. Çoğu kez ilişkinin nasıl olması gerektiği ile ilgili kalıp yargılarımızdan kurtulamamak, değişimi kendimizden değil diğerinden beklemek çözümü zorlaştırır.


İlişkide hangi dönemler daha zorlayıcıdır?
  • -- Evliliğin ilk yılı
  • -- Gebelik ve Çocuğun doğduğu yıl
  • -- Çocukların ergenlik döneminde olması
  • -- Çocukların evden ayrılması (Okul, iş yada evlilik ile)
  • -- Aileye yaşamak üzere yeni bir bireyin (Yaşlı, hasta vb) gelmesi
  • -- Emeklilik

    Tüm bu süreçler olan dengelerde farklılık yaratan, hayatımızda yeni düzenlemelerin yapılması gereken zamanlardır. Çoğu kez eski işleyiş ve çözümler işe yaramaz yeni durumlara özgü yeniden yapılanma ise zorlayıcıdır.

İLETİŞİM

Mesaj gönder

PİRAMİD PSİKOLOJİK HİZMETLER

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, İlknur Sk. No:4 B blok,
16300 Nilüfer-BURSA
0224 502 07 04 | 0530 263 83 00