GRUP PSİKOTERAPİSİ

Grup psikoterapisi aynı anda birden çok kişiye uygulanan bir psikoterapi yöntemidir. Bazen aynı soruna ve amaca sahip bireyler bir araya getirilirken bazen de farklı sorunları olan kişiler bir araya gelerek benzer amaçlar için çalışabilir. Gruplar en az 3 en fazla 20 kişiden oluşur. Bir araya gelen katılımcılar grup psikoterapileri konusunda eğitim almış bir terapist liderliğinde periyodik olarak çalışır. Bireysel psikoterapide de olduğu gibi hangi bilimsel dayanak ve psikoterapi ekolüne göre çalışılıyorsa içerik, kişi sayısı ve uygulama ona göre farklılık gösterir. Farklı grup psikoterapi yaklaşımları arasında etkileşim grupları, varoluşçu, bilişsel davranışçı, psikodrama, sanat terapisi ve analitik yönelimli gruplar sıralanabilir.


Grup çalışmalarında terapistin dışında üyelerin diğer üyelerle olan etkileşimleri büyük önem taşır. Kişi sorunlarını ve insanlarla kurduğu ilişki biçimini mutlaka gruba da taşır. Grup içi yapılan paylaşımlar ve oluşan geri bildirimler bireyde hızlı bir farkındalık ve rahatlama oluşturur.


Grup psikoterapilerde her katılımcının aynı düzeyde kendisi açması beklenmez. Hiçbir üye hazır olmadığı ya da paylaşmak istemediği bir şeyi ortaya koymak zorunda değildir. Birbirini tanıyan yakın ilişkisi olan kişilerin aynı grupta olmaması tercih edilir. Her bireyin birbirini saygı ile dinlemesi ve sınırlarına saygı göstermesi beklenir. Grup katılımcılarının grupta paylaşılanları grup dışında grup üyeleri dahil hiç kimse ile paylaşmaması gerekir. Grup çalışmaları tamamlanana kadar katılımcıların dışarıda bir araya gelmeleri istenmez. Kurallar ne tarz bir grup çalışması yapılacağına göre değişebilir. Bazı kurallarda o grubun istek ve hassasiyetleri doğrultusunda grupla birlikte belirlenir.


İLETİŞİM

Mesaj gönder

PİRAMİD PSİKOLOJİK HİZMETLER

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, İlknur Sk. No:4 B blok,
16300 Nilüfer-BURSA
0224 502 07 04 | 0530 263 83 00