SPOR PSİKOLOJİSİ

Kelime anlamı olarak işten uzak durmak, eğlence anlamında olan spor aslında profesyonel, rekreasyonel, sağlık ya da her ne amaçla yapılırsa yapılsın son derece ciddi bir iş olup kişinin bedeni yanı sıra psikolojisi üzerinde de büyük etkiye sahiptir. Kişinin psikolojik yapısı da spor performansı üzerinde etkiye sahiptir.


Spor psikolojisi hem sporun hem de egzersiz ortamına özgü faktörlerin bireyin psikolojisini nasıl etkilediğini hem de kişinin psikolojik durumunun, kişilik özelliklerinin spor performansını nasıl etkilediğini ele alır. Psikolojinin bilimsel bilgi ve becerilerini spor alanına uygulayarak spor performansın artırılması için çalışır.


Dışardan bakıldığında sporcuların eğlenceli ve kolay gibi algılanan hayatı aslında kendi içinde birçok zorluğu barındırır. Profesyonel anlamda spor yapmak beslenmeden, uykuya, sosyal hayattan eğitim hayatına kadar farklı fedakarlık ve düzenleme yapmayı gerektirir. Takım yada spor çevresi bir süre sonra tüm dünyasını oluşturmaya ve o ortamda oluşacak bir güçlük psikolojisini dolayısı ile performansını bozmaya başlar. Bazen başarı kaygısı ve yönetmekte güçlük çekilen heyecanlarla başarı daha kötü hale gelir. Bazen de antrenmanda ortaya konan başarı yarışma veya maçlarda gösterilemez. Tam olarak hedef belirleyememek, motivasyon kayıpları, özel hayata dair sorunlarda sporda ciddi performans kayıpları ile sonuçlanır. Spor psikolojisi alanında deneyimli bir psikologla çalışmak sporcunun hayatında ve spor performansında çok şeyi değiştirebilir. Ayrıca spor ve sakatlık bir birinden ayrılamaz iç içe başlıklardır. Oluşan bir sakatlıktan bedensel olarak iyileşmek, gerekli sabrı ve istikrarlı çalışmayı sürdürebilmek, oluşan hayal kırıklığı ve moral bozukluğu ile başa çıkabilmek için de sporcunun psikolojik olarak desteklenmesi gerekir.


Spor psikolojisi alanındaki deneyimlerim:

1995-2009 yılları arasında UÜ Spor hekimliğinde hem profesyonel hem de amatör olan sporcularla bireysel olarak ve spor takımları ile grup olarak çalıştım. 2009 yılından bu yana da bireysel başvurusu olan sporcularla çalışmaktayım.


Çalıştığım takımlar:

  • -- Tofaş Basketbol Takımı 1996
  • -- Belediye Spor Kız Basketbol Takımı 1999
  • -- Tofaş Basketbol Takımı 2006
  • -- Fenerbahçe Futbol Kulübü alt yapı 2006
  • -- Nilüfer Bld. Spor kız Voleybol Takımı 2007
  • -- Bursa Basketbol Takımı 2007-2008

İLETİŞİM

Mesaj gönder

PİRAMİD PSİKOLOJİK HİZMETLER

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, İlknur Sk. No:4 B blok,
16300 Nilüfer-BURSA
0224 502 07 04 | 0530 263 83 00